Pálí mě žáha!

Pálení žáhy neboli pyróza se vyskytuje denně u jedné desetiny obyvatelstva. Nejméně polovina těhotných žen má příznaky refluxní choroby a z toho jedna čtvrtina je má dokonce denně. Jak je vidět, nejedná se o problém nijak vzácný a přehlédnutelný. Jak si poradit s pálením žáhy?

Jícen bývá často drážděn kvůli takzvanému refluxu. Jde vlastně o zpětný návrat natráveného jídla ze žaludku do jícnu. Dalo by se také říci, že jde o jakési neúplné zvracení. Žaludeční obsah se vrací do spodní části jícnu a zase zpět do žaludku. V jícnu pak cítíte pálení. Je to dáno tím, že natrávená potrava se již smíchala s kyselými žaludečními šťávami. Místo aby se posunula dál do střev, vrací se zpět a v podstatě rozežírá sliznici jícnu.

Jak se pyróza projevuje?

 

Jde o nepříjemný bolestivý pocit pálení za hrudní kosti, který se pohybuje od oblasti žaludku směrem vzhůru až do krku. Může se u vás objevit i nepříjemný hořkokyselý pocit v ústech podobný pocitům krátce po zvracení. Pokud je dráždění sliznice jícnu žaludečními kyselinami dlouhodobé, může dojít k jejímu vážnému poškození. Dochází k přeměně vnitřní výstelky drážděného úseku jícnu, ve které může vzniknout vřed i zhoubný nádor. Takový nález vyžaduje účinnou léčbu refluxní choroby a pravidelné gastroskopické kontroly, proto situaci nepodceňujte.

 

Reflux u těhotných

 

Jde o poměrně častý stav, který je způsoben nedostatečností dolního jícnového svěrače. Během těhotenství, především v posledních třech měsících gravidity, jím trpí polovina žen. Tento problém není nebezpečný, dokonce je považován za normální a většinou se neléčí. Po porodu tyto obtíže často spontánně vymizí.

 

Co lze ovlivnit

 

Samotný ojedinělý výskyt refluxu nebývá nebezpečný. Úlevu většinou přináší zvýšená poloha horní poloviny těla nebo vypití sklenky vlažné vody. Pokud máte tyto obtíže již opakovaně, většinou sáhnete po lécích, kterými vás vybavil lékař. Spíše než obtížně bojovat s nepříjemným pálením, je výhodnější těmto stavům předcházet. Pomocí několika režimových opatření, která vás většinou ani příliš neomezují, můžete dosáhnout docela dobrých výsledků. Rizika onemocnění jsou různá, většina se však týká životního stylu:

 

 • Hektický životní styl - uspěchanost, stres
 • Nepravidelné a nesprávné stravování - přijímání potravy za pochodu, nebo jen tehdy, když je čas, hltavost a konzumace příliš velkých porcí, noční jídla
 • Nedostatek přirozeného odpočinku po jídle - bezprostřední ulehnutí po jídle nebo dokonce při jídle není vhodné, práce a zvýšený pohyb s předklony rovněž ne
 • Nadměrná obezita - žaludek je tlačen vzhůru, dochází k deformaci trávicího traktu
 • Požívání některých látek - některé potraviny a látky zvyšují kyselost žaludku (tučné maso, sladká a kynutá jídla apod.), jiné uvolňují svěrač jícnu (alkohol, káva, kouření)

Kdy jít k lékaři

Léčba opakovaného a častého pálení žáhy patří vždy do rukou lékaře. Jednak může vyloučit jinou chorobu, která by pálení žáhy mohla způsobit, jednak má dostupné prostředky k vyšetření a k vhodné léčbě. Léky používané k léčbě refluxní choroby jícnu zasahují do celého problému na několika úrovních:

 • Antacida - neutralizují kyselost žaludečních šťáv (Anacid)
 • Blokátory H2 receptorů - potlačují tvorbu žaludečních kyselin (Ranisan, Famosan)
 • Blokátory protonové pumpy - také potlačuje tvorbu kyselin (Helicid)
 • Prokinetika - podporují pohyb trávicího systému správným směrem (Prepulsid)

Pokud nic nepomáhá a obtíže jsou silné a velmi časté, je třeba specializované endoskopické a rentgenové vyšetření.

 

Máte problémy s pálením žáhy? Co vám pomáhá?

 

 

 

Pálí mě žáha! patří do témat
 • Pomůže už za 3,75 kč na den Silvie 24.01.2011 17:27:47

  Míváte problém s pálením žáhy, takže si nedopřejete jídlo co by vám chutnalo? Přibrala jste po porodu nebo po Vánocích a stále se Vám nedaří zbubnout? Máte rozhozenou menstruaci a už vás to pořádně vytáčí? Potřebujete šetrně snížit cholesterol krevní tlak, nebo se zbavit otravného nadýmání? Mám pro Vás český bylinný přírodní produkt, který není chemicky upraven a je bez vedlejších účinku. Navíc podporuje tvorbu mléka a pomůže též miminku při bolesti bříška z nadýmání, takže maminka může jíst, to co jí chutná. Také se doporučuje osobám,které ukončily chemoterapii. Dokáže vyplavit všechny nečistoty z těla a vy se zase budete cítit lépe.Vyrábí se v 6. příchutích. Je vyroben z řepkového oleje a obohacen vit. E. Vydrží až 3. měsíce. Je v něm 100 dávek. Zákaznický servis ZDARMA. Nezávislý distributor 03-004541 Sivie Krpcová

 • mleko Filip 18.02.2010 23:20:45

  na paleni zahy mi vzdycky pomohla sklenice mleka a mel sem pak na dlouhou dobu pokoj


Pálení žáhy patří do témat

Adresář

Poradna na téma Pálení žáhy

Diskuze na téma Pálení žáhy

 • 28.03.2012 12:03 hubnutí

  Ráda bych se podělila o své zkušenosti se snižováním váhy. Za svůj život jsem vyzkoušela nespočet…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku